Açık Rıza Almadan Pazarlama E-Postası Gönderen Şirkete Ceza

3493
0
Paylaş:

Birleşik Krallık’ın veri koruma yetkilisi ICO (Infırmation Commissioner’s Office) kısa bir süre önce İngiltere’nin Gizlilik ve Elektronik İletişim Yönetmeliği (Privacy and Electronic Communications Regulations) gereğince açık rıza almadan, 1,5 milyon pazarlama e-postası gönderen pazarlama şirketi Everything DM Ltd’yi para cezasına çarptırdı. Şirket; pazarlama mesajlarını müşterileri adına tüketicilere yolladıysa da kendisi ya da müşterilerinin; tüketicilerden pazarlama mesajları için veri koruma kurumu ICO’da açık rıza alındığına dair, kanaat oluşturamadı. ICO’yu ilgilendiren husus, her şeyden önce Everything DM şirketinin, açık rızaların kanuna uygun olarak alındığından emin olmak için yalnızca “üçüncü tarafların rızasına dayanmakla birlikte, makul adımlar atmadığı” idi.

İngiltere veri yetkilisi ICO; Everything DM firması £ 60,000 para cezasına çarptırırken ilerleyen dönemlerde yasalara uygun hareket edilmesi hususunda kritik uyarılarda bulundu. ICO Soruşturma Direktörü, Steve Eckersley, “Diğer şirketlere pazarlama hizmeti sunan firmalar, pazarlama e-postaları gönderileceğine dair açık rıza alınıp alınmadığı hususunu iki defa kontrol etmelidir. Üçüncü kişilerden alınan genel açık rıza yeterli olmayıp ve yasaların ihlali durumunda şirketler para cezasına çarptırılacaktır. ” dedi.

Bu karar, veri koruma kurumu ICO dahil olmak üzere düzenleyicilerin, şirketlerin veri koruma mevzuatına uygun olarak,  veri işlemenin gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğini yakından takip ettiğini hatırlatmaktadır. İlerleyen süreçte daha fazla yaptırım görebileceğimizi tahmin ediyoruz.

 

Paylaş:

Cevap bırakın