Alman Mahkemesi Amazon’un “Dash Button” Larını Tüketiciyi Koruma Kanununa Aykırı Buldu!

3312
0
Paylaş:

Reuters’e göre; Alman mahkemesi, Amazon’da bulunan Dash Button adlı USB şeklindeki mal satın alma cihazının ülkenin tüketici koruma yasalarını ihlal ettiğine karar verdi.

Dash Button Ne Midir?

Evde sıklıkla yenilemek durumunda kalınan ürünler için bir “hatırlatma ve temin etme servisi” olarak tanımlanan Dash Button, Amazon tarafından tasarlanan bir kolay alışveriş metodudur. Her ürün grubuna özel Dash Button üreten Amazon, böylece ürün tükenmek üzereyken bu butona bastığınızda yenisinin kapınıza kadar gelmesini sağlamaktadır. Yani diş macununun, kahvenin veya deterjanın yenisini almak için markete gitmenize gerek kalmamakta, Amazon bunu sizin için yaparak ürünü evinize kadar göndermektedir.

Amazon’un Dash Button servisi, cep telefonunu ile entegre çalışmaktadır. Her bir ürüne ait buton cep telefonunuza bağlanmakta ve siz ilgili butona bastığınızda cep telefonunuzdaki Amazon uygulaması üzerinden siparişiniz verilmektedir.

“Dash Button İle Yapılan Bilgilendirme” Tüketicinin Korunması Hakkında Kanuna Aykırı Bulmuştur”

Reuters haberine göre; Alman mahkemesi, bu düğme ile yapılan alışverişte; alışveriş yapanların satın alırken ödedikleri fiyatı bilme hakkına sahip olduğunu belirten Alman tüketici koruma yasalarını ihlal ettiği değerlendirmesinde bulunmuştur.

Amazon yaptığı savunmada Kararın, yalnızca yeniliklere karşı olduğunu değil, ayrıca müşterilerin “Dash Button” gibi bir hizmeti kullanmak adına kendileri için bilinçli ve özgür bir seçim yapmalarını da önlediği savunmasında bulunmuştur. Amazon “Dash Button”  uygulamasının Alman mevzuatına uygun olduğu noktasında emin olduklarını bu nedenle temyize gideceklerini belirtmiştir.

Almanya, Amazon’un en büyük ikinci pazarı olup şirket şu anda tekelcilik karşıtı otorite tarafından da soruşturma altında bulunmaktadır. Alman düzenleyiciler diğer taraftan e-ticaret devinin hâkim pazar konumundan istifade edip etmediğini ve ülkenin çevrimiçi pazarındaki adil rekabeti engelleyip engellemediğini konusunu soruşturmaya devam etmektedir.

Paylaş:

Cevap bırakın