Facebook Hacklendi. İşte Yapmanız Gereken Üç Şey!

4025
0
Paylaş:

Sosyal medya devi Facebook, saldırganların yaklaşık 50 milyon kullanıcının hesabına ulaşmalarını sağlayan kodlama zaaflarından faydalandığını söyledi. İşte hesabınızı güvence altına almak için bazı ipuçları!

Facebook, mühendislerin bu hafta saldırganların kullanıcı hesaplarını ele geçirmesine izin verebilecek bir güvenlik açığı keşfettiklerini söyledi. Şirketin belirttiği açığın, yaklaşık 50 milyon hesabı etkilediği tahmin ediliyor.

Facebook, bir web yayınında güvenlik sorununun,  kullanıcıların profillerinin  diğer insanlara nasıl göründüğüne ilişkin önizlemesini görebildiğini “Başkasının Gözünden Bak” özelliği ile ilişkili olduğunu belirtti. Hackerlar, kullanıcıların bir şifreyi tekrar girmek zorunda kalmadan kişisel bir cihazdan Facebook’a erişmelerine izin veren dijital tokenlere  sistemde bulunan bir zayıflıktan yararlandı. Şirket, daha sonra bu erişim tokenlerinin kullanıcıların hesaplarını devralmak için kullanılabileceğini söyledi.

Facebook saldırganların kullanıcıların hesaplarını ele gecirmesine izin verebilecek bir guvenlik acigi kesfetti. Guvenlik acigi giderildi, ancak alinmasi gereken onlemler var!

Durumu gerçekten ciddiye alıyorsanız; Facebook ihlali hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz!

Sosyal medya devi, etkilenen kullanıcılar için tüm erişim anahtarlarını sıfırladığını ve bu kullanıcıların hesaplarına tekrar giriş yapmaları gerektiğini söyledi. Diğer bir deyişle, yapmanız gereken fazla bir şey yok. Fakat kendinizi saldırıdan korumak için almanız gereken bazı önlemler var.

Cihaz Denetimi Yapın

Birisinin hesabınıza uygunsuz erişim sağlayıp sağlamadığını belirlemenin en iyi yolu, Facebook’a giriş yapmak için kullandığınız cihazların denetimini yapmaktır. Facebook’un Güvenlik ve Giriş sayfasında, “Giriş Yaptığınız Yerler” başlıklı sekmenin altında, hesabınıza erişen cihazların listesini ve konumlarını görebilirsiniz. İstenmeyen bir uygulama veya tek bir yerde oturum açmış bir cihaz görürseniz, cihazı hesabınızdan önyüklemek için “Kaldır” düğmesini tıklayabilirsiniz.

Şifrenizi Değiştirin

Facebook, güvenlik açığını düzelttiğinden hesabınızın şifresini değiştirmeye gerek olmadığını söylüyor. Ancak ekstra güvenli olmak için, muhtemelen zayıf bir şifre kullandıysanız veya hesaplarınızda herhangi bir şüpheli cihaz gördüyseniz, şifrenizi değiştirmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Şifrenizi değiştirmeye karar verirseniz, karmaşık bir seçim yapın ve farklı bir sitede kullandığınız bir şifreyi tekrar kullanmayın. Yaşamış olduğunuz tuhaf  olaylardan anlamsız cümleleri veya  cümle özetleri içeren uzun ve karmaşık şifreler oluşturmayı deneyin ve sayıları ve özel karakterleri ekleyin, örneğin: küreselleştirebildiklerimizdenmisiniz_yoksa_küreselleştiremediklerimizden_mi? #.

Şifrelerinizi düzenli ve kolay erişilebilir tutmak için 1Password veya LastPass gibi bir şifre yönetimi uygulamalarını kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu araçlar, tüm parolalarınızı tek bir ana parola ile açılabilen bir dijital kasada tutmanıza izin verir ve ayrıca oldukça karmaşık parolalar oluşturabilirsiniz.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Açın

Birçok site gibi, Facebook da iki faktörlü kimlik doğrulama denilen bir güvenlik özelliği sunuyor. Bankaların online işlemlerinde kullandığı sistem gibi hesap şifrenizi girdikten sonra telefonunuza girmeniz gereken bir kod mesajı gönderilmekte ve kod girilmeden hesabınıza ulaşamamaktasınız. Bu şekilde, birisi şifrenize erişmiş olsa bile, bu kod olmadan giriş yapmak çok zor olacaktır. Facebook bu güvenlik açığını kapatmış olduğunu da iddia etse, her kullanıcının iki faktörlü kimlik doğrulamayı aktifleştirmesini şiddetle tavsiye ederiz.

Not: Son olarak Facebook’u silmeyi de düşünebilirsiniz. 🙂

Paylaş:

Cevap bırakın